28.11.2012

Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej - moje doświadczenia i porady :)

Pomyślałam, że spiszę to wszystko, czego nauczyłam się sama - metodą prób i błędów - walcząc o zdrową skórę. Moja cera jest mieszana, mocno przetłuszczająca się w strefie T i normalna na policzkach. Uwielbia się zapychać i w większości przypadków na niewłaściwie dobrany kosmetyk reaguje powstawaniem zaskórników i krost.
Od jakiegoś czasu udaje mi się ją jednak szczęśliwie okiełznać. Pomyślałam więc, że podzielę się z Wami zasadami, którymi kieruję się w pielęgnacji, a które być może pomogą komuś w  trudnej walce o zdrowie skóry mieszanej bądź tłustej.
Źródło: lula.pl

Polub swoją skórę!
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że cera tłusta czy też mieszana to stan trwały. Nie ma sposobu, by jakimikolwiek środkami zmienić swój typ skóry. Jeśli Twoja skóra jest tłusta, zawsze taka będzie, bo taka już Twoja uroda :) Stosując jednak odpowiednią pielęgnację możesz sprawić, by Twoja skóra była przede wszystkim zdrowa, a zdrowo wyglądająca skóra, czy to sucha, czy tłusta czy też mieszana, zawsze wygląda ładnie!

Bądź systematyczna!
Twoi sprzymierzeńcy to systematyczność i regularność. Absolutnie ważna rzecz, łącząca się trochę z tym, o czym pisałam wyżej. Bardzo często wydaje się nam, że kiedy stosując jakiś kosmetyk, zaczynamy zauważać pozytywne jego efekty (np. skóra tłusta mniej się przetłuszcza albo mniej wyskakuje na niej niedoskonałości), wydaje nam się, że osiągnęłyśmy już swój cel, dotychczasową pielęgnację można już zarzucić, bo odtąd nasza skóra już zawsze będzie wyglądać dobrze. Nic bardziej mylnego, skóra tłusta wymaga bowiem stałej pielęgnacji! Jeżeli więc widzisz, że jakieś kosmetyki działają na nią szczególnie pozytywnie, wpisz je na stałe do swojej kosmetyczki i nie rezygnuj z nich, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja skóra funkcjonuje już jak skóra normalna.

Nie przesuszaj!
Absolutnie nigdy, pod żadnym pozorem nie przesuszaj swojej skóry. Agresywne środki (alkohol, SLS, silne środki antybakteryjne) pozbawiają skórę naturalnej warstwy lipidów. Nagły brak warstwy ochronnej spowoduje, że przerażona skóra zacznie ją wytwarzać ze wzmożoną siłą. W efekcie mamy błędne koło: tłusta skóra -> przesuszenie -> jeszcze bardziej tłusta skóra itd.

Mądrze oczyszczaj!
Część łoju należy jednak ze skóry systematycznie usuwać, żeby mogła ona zdrowo funkcjonować. Oczyszczanie jest bardzo ważne, bo pomaga usunąć ze skóry zanieczyszczenia i bród przyczyniający się do powstawania zaskórników i pryszczy. Najlepiej robić to max. 2x dziennie łagodnymi środkami oczyszczającymi (np. olejkami, mleczkami). Należy wykonywać także peeling, jednak nie częściej niż 2x w tygodniu (peeling także pozbawia skóry naturalnej bariery ochronnej!). Polecam również maseczkę z glinki - 1x w tygodniu na 15 min. - to rozsądny czas i częstotliwość - w sam raz na oczyszczanie i odtłuszczenie skóry i za mało, by móc ją przesuszyć.

Sięgnij po kwasy!
Kwasy. Moim zdaniem, jest to kuracja, której potrzebuje każda skóra zanieczyszczona. O ile środki, które polecam do stosowania na co dzień dobrze radzą sobie z oczyszczaniem, o tyle ciężko od nich wymagać, by działały jak środek silnie udrażniający. To trochę tak, jakby próbować spore zanieczyszczenie kanalizacji np. w umywalce usunąć płynem do naczyń. Niemożliwe, prawda? W takiej sytuacji, by porządnie "przetkać" przewód, sięgamy po "Kreta" :) Kretem dla skóry mieszanej (tłustej) są kwasy, które pozwalają "odetkać" przyblokowaną skórę.
Oczywiście, kwasy nie nadają się do ciągłego stosowania, niemniej raz na jakiś czas (raz na rok?) warto zrobić sobie kilkumiesięczną kurację w okresie jesienno-zimowym. Kwasy złuszczają wierzchnie, zanieczyszczone warstwy naskórka, odblokowując w ten sposób przytkane pory i przywracając świeżość i zdrowy wygląd skórze. Z własnego doświadczenia polecam Serum migdałowe AHA 10%  z Biochemii Urody. Dobrze sprawdzi się także kwas mlekowy, salicylowy czy glikolowy.

Nie daj się zapchać!
Cera tłusta i mieszana ma niestety przykrą tendencję do zapychania i powstawania niedoskonałości. Odpowiednio oczyszczana i pielęgnowana trzyma się w ryzach, należy jednak pamiętać, by nie dokładać jej dodatkowych składników, które odpowiadają za zapychanie, bo nie zawsze środki oczyszczające mogą sobie z tym poradzić. W kosmetykach do pielęgnacji i makijażu unikaj przede wszystkim silikonów, parafiny, talku, miki,

Nie zapomnij o nawilżaniu!
Nie powinniśmy także zapominać o nawilżaniu skóry. Sięgajmy jednak po lekkie kremy, niezawierające olejów mineralnych, wosków, substancji potencjalnie komedogennych (zapychających): olej kokosowy, masło kakaowe, lanolina... Na noc zamiast kremu można sięgać po olejki przyjazne skórze tłustej np. olej z wiesiołka, olej konopny.


Kosmetyki, które polecam do skóry tłustej, mieszanej:
- Biochemia Urody Serum migdałowe AHA 10%,
- Biochemia Urody Olejek myjący,
- mydło Aleppo,
- Ziaja Ulga Kremowy olejek myjący twarzy i ciała,
- Corine de Farme, Mleczko do demakijażu,
- glinki sypkie - zielona, czerwona, biała,
- FlosLek BeEco Krem do twarzy na dzień / Krem do twarzy na noc,
- Tołpa Huminea Strefa T Maska-peeling-żel,
- Gal, Dermogal A+E (kapsułki z olejem z wiesiołka)
- Niezmydlana frakcja sojowa (naprawdę matuje!)
- skrobia ziemniaczana lub kukurydziana (do matowania skóry)
- oleje: z wiesiołka, konopny, z dzikiej róży...
 Źródło: tajemniceurody.pl

Życzę Wam powodzenia w walce o zdrową skórę - jak widać, jest to niewielki wysiłek, a rezultaty naprawdę mogą Was zaskoczyć! :)

14 komentarzy:

  1. Oj tak, kwasy są niezastąpione dla zanieczyszczonej cery.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z 3 pędzli EcoTools [do pudru, różu i cieni] najmniej właśnie podoba mi się ten do pudru, ten do różu jest zdecydowanie lepiej wykonany :D więc go jak najbardziej polecam :)
    Ja ma cerę mieszaną niestety, na czole i nosie strasznie się świece a na brodzie, i policzkach mam już normalną w kierunku suchej :) i muszę przyznać, że Efaclar Duo z LRP działa świetnie na moje krostki :D teraz tylko muszę zebrać trochę kasy aby go kupić, bo już się kończy a funduszów brak :)

    OdpowiedzUsuń
  3. a masz jakiś sposób na wągry? proszę o odp.na moim blogu

    OdpowiedzUsuń
  4. Staram się zwykle postępować zgodnie z tymi zaleceniami, ale czasem mi to nie wychodzi :(
    Skrobia ziemniaczana do zmatowienia skóry? Muszę koniecznie wypróbować! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy post. Ja osobiście mam raczej normalną cerę, teraz gdy używam retinoidy to suchą, więc głównie skupiam się na nawilżaniu. Przy cerze tłustej faktycznie glinka jest idealna.

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj, właśnie systematyczność jest ważna:)

    OdpowiedzUsuń
  7. fajny post, bardzo pomocny dla osób z tłustą cerą

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki za porady i w moim przypadku będą bardzo pomocne:))

    Obserwuję i zapraszam do obserwowania mojej strony:)

    Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za porady:*

    OdpowiedzUsuń
  9. Zgadzam się ze wszystkim, jednak z pewną dozą nieufności co do kwasów. Mam skórę tłustą, a kwasy mi nie służą. Może nie potrafię ich po prostu używać, nie jestem co do tego pewna :) Ale dostaję gęsiej skórki na samo ich wspomnienie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Również jestem posiadaczką cery mieszanej z tłustą strefą T i stosowałam Ziaja Ulga żel do mycia twarzy i ciała, okazał się totalnym niewypałem ;/ Przesusza, nieprzyjemnie pachnie, a aplikacja jest koszmarna... konsystencja kojarzy mi się tylko z jednym, ale zostawię to dla siebie :) Pozdrawiam Malinową koleżankę :*

    OdpowiedzUsuń
  11. a ja od pewnego czasu cieszę się, że mam cerę mieszaną, bo mogę kombinować z kosmetykami do woli (nie ze wszystkimi oczywiście). A ile dzięki temu pisania na blogu o kosmetykach!! ;]

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajny post, sama mam cerę tłustą w strefie T i normalną na policzkach. U mnie jednak nie ma problemów z trądzikiem czy zaskórniakami, te pojawiają się sporadycznie, raczej męczą mnie widoczne pory i świecenie. Jak na razie używam toniku Ziaji z liśmi manuka, który zawiera jakieśtam kwasy, a od stycznia przchodzę na wyższe stężenie i większą moc i wybiorę sobie jakieś kwasy z Biochemii Urody. Do Twojej listy dodałabym jeszcze kosmetyki mineralne do makijażu :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz. Potrzebujesz o coś zapytać - śmiało, chętnie odpowiem :)